Archbishop of Dublin

Most Reverend Diarmuid Martin, D.D.

Archbishop of Dublin and Primate of Ireland

01 837 3732


  • Born on 8 April 1945
  • Ordained priest on 25 May 1969
  • Ordained Bishop by Pope John Paul II on 6 January 1999
  • Elevation to Dignity of Archbishop and Apostolic Nuncio in March 2001
  • Appointed Coadjutor Archbishop of Dublin on 3 May 2003
  • Canonical/Liturgical Reception as Coadjutor 30 August 2003
  • Succeeded as Archbishop of Dublin on 26 April 2004
  • Address: Archbishop’s House, Drumcondra, Dublin 9
  • Archbishop’s Secretary: Mr. Joseph Merrick
  • Master of Ceremonies to the Archbishop: Rev. Damian McNeice
  • Emeritus Archbishop

    Desmond Cardinal Connell

    Archbishop Emeritus of Dublin

    01 837 3732


  • Born in Dublin on 24 March 1926
  • Ordained in Holy Cross College, Clonliffe on 19 May 1951
  • Appointed by the Holy See as Archbishop of Dublin on 21 January 1988
  • Consecration Ceremony in the Pro-Cathedral on 6 March 1988
  • Created Cardinal by Pope John Paul II at the Consistory on 21st of February 2001, with the Titular S. Silvestro in Capite
  • The motto on the Archbishop’s crest is "Secundum Verbum Tuum" - "According to thy word" (Luke 1:38)
  • Address: Archbishop’s House, Drumcondra, Dublin 9
  • Auxiliary Bishops

    Emeritus Auxiliary Bishops